Ефективність дій з упровадження заходів мінімізації наслідків надзвичайних ситуацій на суб’єктах господарювання, до моменту прибуття професійних служб порятунку, в пряму залежить від рівня готовності та здатності персоналу підприємств, установ та організацій до виконання завдань передбачених планами цивільного захисту.
Важливим засобом забезпечення і підтримання такого рівня готовності та здатності персоналу адекватно реагувати на надзвичайні ситуації вважаються спеціальні об’єктові навчання і тренування з питань цивільного захисту, що завершують певний період об'єктової підготовки суб’єктів господарювання до дій у надзвичайних ситуаціях.
Для організації проведення спеціальних об’єктових навчань і тренувань на підприємствах, в установах, організаціях щороку складаються та за узгодженням з місцевими органами публічної влади, зокрема територіальними органами ДСНС затверджуються графіки їх проведення.
На підготовчому етапі спеціальних об’єктових навчань і тренувань його учасникам надається інформація про зміст та структуру їх дій за планами цивільного захисту у складі утворених суб’єктом господарювання постійних чи тимчасових органів управління або сил цивільного захисту.
На етапі проведення навчання, тренування через імітаційне моделювання елементів обстановки за надзвичайних ситуацій проходить практичне відпрацювання персоналом підприємств, установ та організацій завдань передбачених планами цивільного захисту та проробка алгоритму організованих у визначений період часу дій в умовах, наближених до реальних.
Основні положення з організації, підготовки та проведення спеціальних об’єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту подані у Порядку затвердженому наказом МВС від 28.11.2019 р. № 991.
Наказ МВС від 28.11.2019 р. № 991 «Про затвердження Порядку організації та проведення спеціальних об'єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16 січня 2020 р. за № 46/34329