Контраст
Шрифт

Цей небезпечний чадний газ

clock
08.11.2006 20:00

Об 11:15 8-го листопада на пульт оперативно-диспетчерської служби ГУ МНС у Чернівецькій області надійшло повідомлення про те, що в одній із квартир на вулиці Гагаріна обласного центру знайшли мертвого 22-річного хлопця... Задимлення та пожежі в всередині не було. Проте відчувався дуже різкий запах чадного газу. Після перекриття газу на вводі в квартиру працівники аварійної газової служби відкрили вхідні двері та встановили, що газ в опалювальній печі горів аж до самого відключення. Причиною смерті молодика стало отруєння чадним газом, до чого призвели перекалювання печі та втрата тяги. Як стало відомо, той нещодавно придбав квартиру. Заселитися ж до неї не встиг, оскільки тут ще перебували попередні власники. 6-го листопада новий власник вперше завіз речі до придбаної оселі та заночував на новому місці. Наступного дня він не з’явився на роботу. Це викликало занепокоєння у його співробітника. Коли він прийшов сюди, дверей йому ніхто не відчиняв. Оскільки квартира на першому поверсі двоповерхового житлового будинку, чоловік зазирнув у вікно та побачив колегу, котрий ніяк не реагував на його крики та гуркіт.

Загибель людей внаслідок отруєння чадним газом – це давня проблема. Адже за статистичними даними, із 46 загиблих внаслідок пожеж – 37 отруїлися чадним газом. Серед них і троє дітей. Особлива небезпека від чадного газу проявляється під час пожежі всередині будівлі, коли повітряобмін у приміщенні ускладнюється. Чадний газ легко проникає в кров через легені і взаємодіє з гемоглобіном, внаслідок чого це призводить до розвитку кисневої недостачі (гіпоксії). Головним клінічним симптомом при гострому отруєнні чадним газом є втрата людиною свідомості. Розрізняють три ступені отруєння окисом вуглецю: легкий ступінь отруєння, який протікає або без втрати свідомості, або з нетривалою її втратою; отруєння середнього ступеня, коли свідомість утрачається на більш або менш тривалий час, і повертається вона відразу після того, як потерпілого винесуть на свіже повітря; тяжкий ступінь отруєння, коли спостерігається тривала втрата свідомості, виникає розлад дихання, воно стає швидшим. При всіх ступенях отруєння чадним газом насамперед слід якнайшвидше вивести отруту з організму та вжити необхідних заходів долікарської допомоги.

Для того, щоб надати людині допомогу при отруєнні чадним газом, МНС рекомендує громадянам декілька необхідних у таких ситуаціях прийомів. Перш за все, потерпілого треба винести на свіже повітря, піднести до ніздрів шматочок вати, змочений нашатирним спиртом. Дуже важливо правильно розмістити потерпілого: обов’язково покласти на тверду поверхню; голову відхилити максимум назад; розстебнути всі частини одежі, що стискають дихальні шляхи. Саме таке положення потерпілого створює добру прохідність дихальних шляхів. Найбільш ефективним способом допомоги при отруєнні чадним газом вважається штучне дихання, методика якого є дуже простою: для забезпечення прохідності дихальних шляхів потрібно закинути максимально голову назад, висунути нижню щелепу вперед, видалити чужорідні тіла з ротової порожнини хворого. Приступити до проведення штучного дихання: зробити два ефективні штучні вдихи, кожний із яких при правильному проведенні має призвести до піднімання й опускання грудної клітини. При цьому треба зберігати положення голови з максимально розігнутим шийним відділом хребта та притримувати нижню щелепу. Не припиняючи реанімації, слід негайно викликати швидку допомогу чи відправити потерпілого до кваліфікаційного медичного закладу для проведення інтубації та апаратного штучного дихання.

Центр пропаганди ГУ МНС у Чернівецькій області.

Схожі матеріали